fbpx
Miesto

Vlkolínec

Vzdialenosť

6 km

Zemepisné súradnice

49°02′21″N
19°16′42″E

Hodnotenie

5 / 5
Odporúčame navštíviť

Najzachovalejšia rezervácia ľudovej architektúry na Slovensku. Čisto drevená obec zapísaná do zoznamu Svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO je súčasťou mesta Ružomberok a od hotela je vzdialená cca 5 km.

Pôvodní obyvatelia Vlkolínca boli poľnohospodári, pastieri a salašníci, chovali dobytok a včely.Práca s drevom bola typickou prácou mužov, ktorí svojpomocne stavali svoje domy. V súčasnosti má obec Vlkolínec 19 stálych obyvateľov, ktorí bývajú v 6-tich domoch z celkového počtu 55 domov. Ostatné obydlia vo Vlkolínci v prevažnej miere využívajú ľudia z celého Slovenska ako chalupy na rekreáciu. Pre návštevníkov Vlkolínca slúži galéria, informačné centrum a fotogaléria, v hornej časti obce je obchod s ubytovaním a príležitostným občerstvením.

Do Vlkolínca sa môžete dostať viacerými spôsobmi. Najpohodlnejšie autom, ale pre tých, ktorí chcú spojiť príjemné s užitočným odporúčame pešiu prechádzku priamo z mesta cez Malinô Brdo alebo farmu Gejdák. Rovnako môžete skombinovať váš výlet s použitím kabínkovej lanovky z Hrabova, ktorá vás vyvezie na Malinô Brdo, odkiaľ je to už do Vlkolínca len cca 30 minút chôdze.