fbpx
Miesto

Oravská Lesná

Vzdialenosť

48 km

Zemepisné súradnice

49°23’07.4”N
19°09’41.3”E

Hodnotenie

5 / 5
Nevynechajte
pri návšteve Oravy

Poďte sa povoziť na vláčiku do Sedla Beskyd!

Drevené vozne s veľkými oknami ťahané historickou lokomotívou vás vyvezú na jeden z najkrajších kopcov v okolí, kde vás ohúri výhľad na čistú rajskú prírodu, okolité rozkvitnuté lúky a kopce.

Nevšedná jazda hore kopcom a romatické výhľady

Trať sa vlní cez čarokrásne okolie Oravy, preto sú vozne prispôsobené tak, aby ste z nich mali dobrý výhľad na okolitú prírodu. Zážitok je najmä jazda vo vozni bez strechy.

Ak chcete ešte viac umocniť svoj zážitok z Oravy, prejdite sa na stanicu z Oravskej Lesnej po upravenej lesnej ceste. Priamo na stanici uvidíte depo pre lokomotívy, vozne a takisto si tu môžete kúpiť suveníry na pamiatku.

Jazda na konečnú stanicu trvá 15-20 minút a striedavo vás bude viezť cez les alebo po lúkach. Krásne výhľady do zalesnených údolí sa vám naskytnú už po ceste hore. Deti zase určite zaujmú figuríny rozprávkových postavičiek a zvieratiek, ktoré sú ukryté v lesoch popri trati.

Na vrchole si vlak urobí prestávku, počas ktorej si môžete prezrieť múzeum s goralskou drevenicou, alebo vystúpiť na vyhliadkovú vežu a kochať sa romantickým výhľadom.

V čom teda spočíva výnimočnosť železnice?

Lesné železnice sú trate so zníženým rozchodom, ktoré si dokážu poradiť aj s členitým terénom.

Zaujímavosťou je, že železnica bola stavaná počas prvej svetovej vojny a pracovali na nej aj vojnoví zajatci. Dnes po nej premáva vláčik tiahnutý parnou lokomotívou Gontkulák do Sedla Beskyd, kde je zároveň úvrať. Tá umožňuje prekonať vysoké prevýšenie zmenou smeru ťahu parnej lokomotívy (ťah vpred, cúvanie) pomocou úvraťových koľají. Práve tento nápaditý systém úvratí je tým, čo robí túto technickú pamiatku tak hodnotnou.