fbpx
Miesto

Zuberec

Vzdialenosť

40 km

Zemepisné súradnice

49°15'32''N
19°39'39''E

Hodnotenie

5 / 5
Nevynechajte
pri návšteve Oravy

Jaskyňa tohto typu sa nikde v okolí nenachádza

Okrem toho, že je jedinou sprístupnenou jaskyňou na Orave, je výnimočná aj spôsobom zdolávania – prehliadka je pomerne adrenalínová s náročným terénom plným strmých schodísk, roštov a rebríkov. Nenáchadza sa v nej osvetlenie, povinnou výbavou je teda prilba s čelovkou. Tento spôsob sprístupnenia je oveľa šetrnejší voči prírode. Ak ste si niekedy chceli skúsiť, aké je byť jaskyniarom, teraz máte jedinečnú šancu. Kvôli svojej unikátnosti je pri návšteve Oravy povinnou zastávkou.

Brestovskú jaskyňu vytvoril vodný tok Studeného potoka a kedysi bola celá pod vodou, no dnes v nej ostal už len krištáľový podzemný potok, ktorý cez jaskyňu celoročne tečie. Žije v nej niekoľko druhov netopierov.

Kvôli exponovanému terénu je pevná obuv viac než vhodná. Teplota v jaskyni sa pohybuje okolo 5°C, nezabudnite si teda vziať teplé oblečenie. Prehliadka trvá približne 50 minút.

Jaskyňa sa nachádza hneď oproti Múzeu oravskej dediny v Zuberci. Ak návštevu jaskyne skombinujete s prehliadkou skanzenu, máte zabezpečený zaujímavý výletný program na celý deň.